Procesor-CPU
Této součástce se často říká oprávněně mozek počítače. Je tomu tak, protože provádí nepředstavitelné množství operací. Bez něj by nefungoval zbytek komponentů a bedna by Vám byla úplně k ničemu. Několik firem je obzvláště proslulých výrobou těchto součástek. Určitě jste někdy slyšeli o Intelu nebo AMD. A proč to celé vlastně vůbec funguje? Základem jsou operce se systémem jedniček a nul. Je to proto, aby měl počítač nejjednodušší zpracovávání údajů. Každý procesor má svou určitou frekvenci, jenž udáváme v Hertzích.
Obvykle je číslo udáváno v GHz. Samozřejmě volte procesor, který pasuje do základní desky. Čím více Hertzů, tak tím je to obecně lepší a počítač zvládne více operací za sekundu. Každý procesor se dá taktovat. To znamená upravovat jeho frekvenci. Tu můžete značně navýšit, ale hrozí zde nenávratné poškození procesoru. Bez dostatečného chlazení může totiž dojít k jeho přehřátí. Ještě musíme zmínit, že se rozděluje na jádra. Současně jsou nejpoužívanější se čtyřmi jádry.
Grafická karta-GPU
Hlavním úkolem je přenos údajů na monitor. Určitě si je musíme rozdělit na integrované a samostatnou součástku. První typ je už na základní desce. Tuto možnost bych doporučil jen nenáročným lidem. Vystačíte si s ní jen při používání nenáročných programů. Je levnější, ale za to o dost méně výkonná. Proto existuje možnost nahrazení ji klasickou. Tak jak je mnohem silnější a v mnoha ohledech lepší. Její cena je v řádech tisíců, ale dbejte na to, že to není komponent, jenž měníte každý měsíc. Bez nějakého napojení na základní desku by to nemohlo vůbec fungovat, a proto musí být při chodu neustále propojená sběrnicí. Ovšem i tento komponent má i svou dočasnou paměť, aby mohla uložit určité vypočítávání. Z grafiky potom musíte vést určitý kabel do monitoru. Existuje jich několik typů. Dříve se používal port VGA, ale to už je již minulost. Dnes používáme třeba HDMI nebo Display Port.