Hudební skupina Plavci se poprvé objevila na scéně v šedesátých letech minulého století a již během několika let patřila k nejúspěšnějším kapelám v Československu. Zakládající členové Milan Dufek a Antonín Hájek a s nimi i Pavel Fáček byli spolužáky na pražské technice – na strojní fakultě ČVUT. Jednou z jejich nejpopulárnějších skladeb je velmi známý titul „Promovaní inženýři“ a mimo jiné se tam také dozvíte, jak náročné je studium strojírenství, které patří k nejobsáhlejším studijním oborům.
Strojaři se mimo jiné zabývají obráběním, a rozhodně to není jen soustružení a vrtání otvorů, i když ten druhý výraz bychom mohli označit za jeden z nejdůležitějších v obráběcím procesu. Na vrtání otvorů totiž navazuje vyhrubování a vystružování, a neexistuje jiný způsob, jak vyrobit velmi přesný válcový či kuželový otvor, než kuželovým výstružníkem I nástroje.
Výstružníky si můžeme představit jako vícebřité nástroje. Tím se významně liší od vrtáků, které mají břity pouze dva, a od nichž také nelze očekávat nějakou výjimečnou přesnost. Vrtákem tedy pouze otvor předvrtáte, a poté do procesu obrábění nasadíte výhrubník a následně pro dokončovací operaci výstružník.
Otvory zhotovené výstružníkem jsou natolik přesné, že lze obrobky poté použít pro přesná uložení hřídele v díře, s minimální vůlí, například s mezními úchylkami H7 a H8, aby tu mohlo docházet k vzájemnému pohybu. Tato základní strojírenská součást je pak přítomna v mnoha typech výrobků, které se navzájem mechanicky pohybují a vykonávají různé pracovní činnosti.
Výstružníky tedy patří k základnímu vybavení strojírenských provozů a nelze si bez jejich existence představit prakticky žádnou strojírenskou firmu, ale i údržbářskou dílnu. I když to není přímo kutilské nářadí, které je běžně k mání v hobbymarketech, jde o velmi důležitý obráběcí nástroj.