Nový strop pro slevy na jízdném

3 týdny ago Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nový strop pro slevy na jízdném

Jedná se o slevy pro žáky, studenty a důchodce. Nyní stát proplácí 75 % z původní ceny, a to tak i zůstane. Dokud cena jízdenky nepřekročí nově určený limit. Pro každou trasu nastaví v korunách určitou mezní hodnotu. O to se postará Ministerstvo dopravy a poté částku Ministerstvo financí zapíše do aktualizovaného cenového výměru.
lidé ve vlaku
Důvod zavedení limitu
Do 31. srpna stát vyplatil společnostem celkem 5,6 miliard korun. Z toho největším odběratelem byly České dráhy a za nimi RegioJet s částkou 360 milionů. Má se za to, že někteří dopravci tyto slevy zneužívají a nabízejí své jízdenky za mnohonásobně větší cenu, než by měla být. Někteří lidé tak jezdí do Prahy z Ostravy třeba za 250 Kč, kdežto u jiného dopravce by se 75% slevou jeli klidně i za 80 Kč. Toto je důvodem pro zavedení nového limitu. V tiskové zprávě navíc uvedli: „Cena jízdného na železnici nesmí překročit částku, kterou každý dopravce kalkuluje na základě svých nákladů.“ Zdá se, že ne všichni tyto podmínky dodržovali.
Ukázkový příklad zneužití slevového systému
Údajně tohoto nejvíce využil Leo Express. Ve špičce prodával jízdenku až za nepředstavitelných 1 100 korun. Podle mluvčího této společnosti je to tím, že cenu vypočítávají ‚dynamickým‘ systémem. To znamená zvýšení podle zbývajícího času do odjezdu a toho, jak je vlak obsazený. Proto prý ceny mohou být tak vysoké. Ze svých statistik avšak dokázali, že za tyto sumy moc jízdenek neprodali. Od října ale spouští nový systém, ve kterém od státu mohou požadovat maximálně 449 Kč na jízdenku.
železniční stanice
Přímo cestujících se to tedy týkat nebude, a tak se nemáme čeho obávat. Jak již bylo v prvním odstavci zmíněno, 75% sleva zůstane. Jen dopravním společnostem bude stát proplácet méně, jestliže přesáhnou stanovený strop ceny jízdného. Platí to pro děti od 6 do 18 let, studenty do 26 let a důchodce nad 65 let.